Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 29-09-2014 r. – WPI/200000/43/1116/2014

Podleganie ubezpieczeniom społecznym, córka przedsiębiorcy podlega z tytułu zawartej umowy o pracę

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA Nr 1116/2014

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2013 poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie:

  1. uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 23.09.2014 r. przez przedsiębiorcę Panią (…) prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą (…) w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym przez córkę wnioskodawcy z tytułu zawartej z nim umowy o pracę.
  2. odmawia wydania interpretacji w przedmiocie zasad wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych, w tym ustalenia właściwego kodu do ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

W dniu 23.09.2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pani (…) prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym przez matkę wnioskodawczym zatrudnionej przy prowadzonej przez nią pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie usług kosmetycznych i zatrudnia od dnia 1 września 2014 r. na 1/3 etatu matkę jako pracownika z wynagrodzeniem (…) zł brutto zgłaszając do ubezpieczeń z kodem 01 10 00. W zakresie czynności pracownika jest pozyskiwanie klientów oraz konsultacja kosmetyczna. Wnioskodawczyni wskazała, że prowadzi odrębne gospodarstwo domowe choć nie założyła własnej rodziny, ma 24 lata, zamieszkuje pod innym adresem niż matka, samodzielnie się utrzymuje z prowadzonej działalności gospodarczej oraz umów zlecenia. Matka wnioskodawczyni prowadzi własną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie usług fryzjerskich damsko-męskich pod adresem zgodnym z adresem przedsiębiorcy tj. (…) (matka użyczyła córce część lokalu na prowadzenie w nim działalności przez córkę). Wnioskodawczyni poinformowała, że jej matka mieszka pod adresem (…) wraz ze swoją matką, która wymaga opieki, lecz utrzymuje kontakty z mężem i synem (13 lat), jednak prowadzone przez nią gospodarstwo domowe koncentruje się w miejscu zamieszkania tj. ul. (…).

Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy w opisanym stanie faktycznym matka podlega ubezpieczeniom z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę zawartą z córką jak pracownik zgodnie ze złożonym zgłoszeniem kod 01 10 00?

Wnioskodawczyni przestawiła własne stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawczyni za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, to dla celów ubezpieczeń społecznych traktowany jest jako osoba współpracująca.

Wnioskodawczyni wskazała, że osobą współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność – w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – jest małżonek, dziecko własne, dziecko drugiego małżonka, dziecko przysposobione, rodzic, macocha i ojczym oraz osoba przysposabiająca, jeżeli pozostaje z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności. Wnioskodawczyni wskazuje, że warunkami zatem objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym osób bliskich osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą są:

  • pozostawanie we wspólnym gospodarstwie;
  • współpraca przy prowadzeniu owej działalności pozarolniczej.

Osobą współpracująca z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność jest zdaniem wnioskodawczyni matka, jeżeli pozostaje z osobą prowadząca pozarolniczą działalność we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności.

Zdaniem wnioskodawczyni, jeżeli matka nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą działalność i ma z nią zawarta umowę o pracę, wtedy podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. W ocenie wnioskodawczyni powinien on zostać zgłoszony do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00.

Wnioskodawczyni jest zdania, że ustalając, czy członek rodziny może być uznany za osobę współpracującą nie bierze się pod uwagę ani okresu, przez który współpraca jest wykonywana, ani wymiaru czasu pracy, ani wieku osoby współpracującej.

W ocenie wnioskodawczyni cytowana powyżej definicja osoby współpracującej przy prowadzeniu pozarolniczej działalności nie ma zastosowania do osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, lecz nie ma to zastosowania w opisanym stanie faktycznym.

Wnioskodawczyni przywołała podstawę prawną dla swojego stanowiska:

Art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 1, 2 i 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami; za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Potwierdzeniem powyższego jest zapis zawarty w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.), który stanowi, iż pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. Jednocześnie stosownie do ustępu 11 powyższego artykułu, za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Należy przyjąć, że o statusie osoby współpracującej decyduje współpraca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej oraz prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. Jednocześnie o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego decyduje łącznie wspólne zamieszkiwanie i zaspokajanie potrzeb. Wspólnota gospodarstwa domowego oznacza, że pozostające w niej osoby mają zaspokajane potrzeby ze środków w dyspozycji wspólnoty (rodziny). Powyższe oznacza, iż istotny jest nie tylko adres zamieszkania (zamieszkania), lecz także okoliczności takie jak prowadzenie budżetu domowego oraz współpraca w załatwianiu codziennych spraw życiowych.

Można więc stwierdzić, ze osoby współpracujące to członkowie najbliższej rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym z osoba prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, przyczyniający się do prowadzenia działalności, działający na rzecz i w imieniu osoby prowadzącej działalność, korzystający z zysków jakie przynosi ta działalność, jak i ponoszący skutki ewentualnych błędów w jej prowadzeniu. Jednakże fakt, iż osoby dorosłe, jak i pracujące dzieci wraz ze swoimi rodzicami, nie może być automatycznie uznany za pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym, co potwierdza orzeczenie SN z dnia 2 lutego 1996 r. (sygn. akt II URN 56/95). Często inne są bowiem w swej istocie cele odrębnych rodzin, a więc nie można wyłączyć możliwości zawarcia z takimi osobami umowy o pracę.

Uwzględniając przedstawiony przez wnioskodawczynię stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawne w sytuacji nie posiadania przez przedsiębiorcę i zatrudnionego członka rodziny (matkę wnioskodawczym) wspólnego gospodarstwa domowego, osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik, a nie jako osoba współpracująca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 23.09.2014 r. w sprawie podlegania ubezpieczeniom społecznym matki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę jako pracownik, a nie jako osoba współpracująca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Oddział wskazuje, że w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 83 d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie wydaje interpretacji w przedmiocie zasad wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych, w tym ustalania właściwego kodu do ubezpieczeń. W związku z powyższym Oddział odmówił wydania interpretacji w powyższym zakresie.

Mając na uwadze powyższe Oddział stwierdził jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz